Дев'ять найбільш пільгових галузей економіки
Пільги на замовлення
Дев'ять найбільш пільгових галузей економіки
*За приблизними оцінками, 2011 року загальні втрати держбюджету від надання підприємствам пільг сягнули 55 млрд. грн., або близько 4% ВВП.
Експерти склали рейтинг найбільш пільгових галузей вітчизняної економіки. Податкові привілеї – не завжди благо, а іноді й необхідність. Наприклад, повільно агонізуючі вітчизняні галузі видавництва та кінематографії, безумовно, потребують пільг. Інша річ, що через податкові преференції для деяких не дуже бідних бізнесів бюджет недоодержує чималі гроші. Крім того, частину пільг де-факто оплачують пересічні українці.
«Ми, члени суспільства, заповнюємо брак коштів, які бюджет недоодержує від запровадження пільг», — пояснює Володимир Котенко, партнер і керівник податкового відділу Ernst & Young.
Чи правильно чинить держава, перекладаючи на плечі громадян проблеми підприємств? Загалом, податкові пільги — це нормальна світова практика. «Питання щодо того (в якості суспільної дискусії), кому надавати пільги, а кому не надавати. Йдеться про ступінь компетентності й моральності тих, хто вирішує питання про надання пільг. Кожна пільга повинна мати переконливі для нас пояснення й обґрунтування з боку держави та чиновників. Але не на рівні гасел, а на основі конкретних фактів», – підсумовує експерт.
Підприємства паливно-енергетичного комплексу
Пільги:
Звільняється від оподаткування прибуток підприємств ПЕК у межах, що не перевищують фактичні витрати на капітальні інвестиції, передбачені затвердженими інвестиційними програмами, з будівництва або модернізації електромереж, електростанцій, теплоцентралей, газопроводів, а також частина витрат із повернення кредитів, залучених для фінансування згаданих капітальних інвестицій.
Закони: Стаття 154.8 Податкового кодексу.
Офіційне пояснення: Необхідність модернізації та розвитку галузі ПЕК через високий рівень енергоспоживання країни.
Коментар: Пільгові преференції яскраво пролобійовано власниками підприємств ПЕК, до числа яких входять представники великого бізнесу, які очолюють рейтинги найбагатших українців.
Альтернативна енергетика та біопаливо
Пільги:
До 1 січня 2020 року звільняється від оподаткування прибуток підприємств, отриманий від господарської діяльності з видобутку й використання газу (метану) вугільних родовищ, що здійснюється відповідно до Закону України «Про газ (метан) вугільних родовищ» № 1392-VI.
На 10 років, починаючи з 1 січня 2011 року, звільняється від оподаткування прибуток від основної діяльності підприємств електроенергетики, які виробляють електричну енергію винятково з відновлюваних джерел енергії.
До 1 січня 2020 року звільняється від оподаткування прибуток підприємств від одночасного виробництва електричної й теплової енергії та/або виробництва теплової енергії з використанням біологічних видів палива.
До 1 січня 2020 року звільняється від оподаткування прибуток підприємств – виробників біопалива від реалізації біопалива, а також прибуток підприємств – виробників техніки та обладнання для виробництва й реконструкції техніки та транспортних засобів, що споживають біологічні види палива, від продажу згаданого обладнання, виробленого на території України
Звільняється від оподаткування:
— 80% прибутку підприємств від продажу на митній території України обладнання власного виробництва, що працює на відновлюваних джерелах енергії, матеріалів й обладнання для виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії, енергоефективного обладнання та матеріалів, обладнання для виробництва альтернативних видів палива (відповідно до встановленого переліку);
— 50% прибутку, отриманого від реалізації енергоефективних проектів підприємствами, включеними до спеціального державного реєстру.
Ця пільга застосовується протягом п’яти років із моменту отримання першого прибутку в результаті підвищення енергоефективності виробництва.
Звільняється від ввізного мита й ПДВ імпорт енергозберігального обладнання та обладнання, що працює на відновлюваних джерелах енергії, обладнання й матеріалів для виробництва альтернативних видів палива або енергії з відновлюваних джерел енергії тощо.
До 1 січня 2019 року звільняється від ввізних мит і ПДВ імпорт техніки та обладнання для реконструкції й будівництва підприємств із виробництва біопалива й виробництва транспортних засобів, що працюють на біопаливі й не мають аналогів в Україні, а також техніки, що працює на біопаливі.
До 1 січня 2019 року звільняється від ПДВ постачання на території України техніки й обладнання для реконструкції та будівництва підприємств із виробництва біопалива й виробництва транспортних засобів, що працюють на біопаливі, транспортних засобів, що працюють на біопаливі.
Закони: Підпункт 15, п. 16, абзац «в» п. 17 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу України;
ст. 158.1, 158.2, 158.3 Податкового кодексу України;
ст. 19 Закону України «Про Єдиний митний тариф» № 2097–12;
ст. 197.16.1, 197.16.2. Податкового кодексу України; абзаци «а», «б» п. 2 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
Офіційне пояснення: Збільшення частки електроенергії з відновлюваних джерел відповідно до вимоги ЄС; скорочення викидів СО2.
Коментар: З одного боку, альтернативна енергетика розвивається з метою послаблення впливу традиційних енергоресурсів. З іншого – це повністю субсидована державою галузь із неясними перспективами (йдеться про коефіцієнт прибутковості АДЕ). Наприклад, поки що так званий зелений тариф, за яким оптові електростанції закуповують енергію з АДЕ, включено до ціни електроенергії для споживачів.
Готельний бізнес
Пільги:
На десять років, починаючи з 1 січня 2011 року, звільняється від оподаткування прибуток суб'єкта господарської діяльності, отриманий від надання готельних послуг у готелях категорій «п'ять зірок», «чотири зірки» та «три зірки», зокрема новозбудованих, реконструйованих, відреставрованих або, в яких проведено капітальний ремонт (за умови, що дохід від надання номерів для тимчасового проживання становить не менш ніж 75% сукупного доходу платника податків за період, у якому застосовується пільга).
Закони: Абзац «а» п. 17 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Офіційне пояснення: Стимулювання готельного ринку перед Євро-2012.
Коментар: Спочатку до Євро-2012 українська влада звільнила від податку на прибуток готелі, побудовані до вересня 2012-го. Зміни до закону набули чинності в січні 2011 року. Тож багато девелоперів відмовилися розвивати готельні проекти, оскільки не встигли б відкрити об'єкти в зазначений термін. Однак згодом парламентарії внесли зміни до Податкового кодексу, якими звільняли на десять років від податку на прибуток три-п’ятизіркові готелі незалежно від строків закінчення будівництва. За даними Deloitte, в Україні найактивніше будують міні-готелі та сімейні пансіонати (готелі до трьох зірок або взагалі без зірок), на які податкові пільги не поширюються.
Сільське господарство та сільгоспмашинобудування
Пільги:
Підприємства, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, можуть сплачувати податок на прибуток підприємств за спеціальною процедурою (сума податку на прибуток зменшується на суму, що сплачується за землю, яка використовується в сільськогосподарських цілях).
На десять років, починаючи з 1 січня 2011 року, звільняється від оподаткування прибуток підприємств машинобудування для агропромислового комплексу.
ПДВ, нарахований сільськогосподарським підприємствам у зв'язку з постачанням сільськогосподарських товарів або послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні підприємства для відшкодування податку, сплаченого постачальникові «виробничих факторів». Ця пільга поширюється на підприємства, які використовують спеціальний режим оподаткування сільськогосподарських підприємств.
ПДВ, що підлягає сплаті сільськогосподарськими підприємствами, які сплачують ПДВ на загальних засадах, за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну власного виробництва, а також за молочні продукти, молочну сировину й м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається в їхньому розпорядженні та спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції.
До 1 січня 2015 року частина ПДВ, що підлягає сплаті переробними підприємствами у зв'язку зі здійсненням діяльності з постачання м'ясо-молочної продукції власного виробництва, виготовленої з молока та м'яса, придбаного в українських виробників, перераховується до спеціального фонду й використовується переробним підприємством для виплати компенсації сільськогосподарським виробникам за поставлені молоко та м'ясо;
До 1 січня 2014 року звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання ряду зернових і технічних культур на територію України, крім їх першої поставки сільськогосподарським підприємствам, підприємствами — виробниками зазначених товарів, а також постачання підприємствами, які безпосередньо придбали згадані товари в таких виробників; при експорті згаданих зернових і технічних культур нульова ставка ПДВ не застосовується*.
*Ця «пільга» створює значну кількість проблемних питань для експортерів зернових культур і розглядається більшістю платників податків радше як обмеження.
Закони: Пункт 155, абзац «д» п. 17 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу України, 209.2, п. 209.18 ст. 209 Податкового кодексу України, п. 1, п. 15 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
Офіційне пояснення: Підтримка сільськогосподарської галузі, низька рентабельність тваринництва.
Коментар: За даними НБУ, сільгоспвиробництво має позитивний вплив на динаміку індексу виробництва базових галузей і ВВП. Сільське господарство, зазвичай, розглядають як найбільш перспективну, але й найуразливішу галузь, для існування якої необхідні пільги, стверджують представники Deloitte. За словами Володимира Котенка, сільське господарство за часів СРСР – одна з потужно пільгованих і дотаційних галузей. Однак у Deloitte вважають, що існуючі пільги не впливають значним чином на окремо взятий бізнес і галузь загалом. Більш значимим чинником розвитку галузі стало скасування експортних мит на зернові в жовтні минулого року.
Примітка: Існує також спеціальний режим, що передбачає сплату фіксованого сільськогосподарського податку, що заміняє податок на прибуток, плату за землю та деякі інші обов'язкові платежі.
Літакобудування
Пільги:
Починаючи з 1 січня 2011 року на десять років звільняється від оподаткування прибуток підприємств літакобудівної промисловості від основної діяльності та проведення науково-дослідних і конструкторських робіт для потреб літакобудівної промисловості.
До 1 січня 2016-го суб'єкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України «Про розвиток авіабудівної промисловості», звільняються від сплати ПДВ і мит при ввезенні в Україну товарів для потреб літакобудування.
До 1 січня 2016 року суб'єкти літакобудування звільняються від сплати ПДВ на постачання в Україну результатів науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт для потреб літакобудівної промисловості.
До 1 січня 2016 року суб'єкти літакобудування звільняються від сплати земельного податку на ділянки, використовувані для виробництва кінцевої продукції як злітно-посадкові смуги, місця для заправки літаків і контролю за польотами.
Закони: Абзац «ґ» п. 17 підрозділу 4, п. 4 підрозділу 2, пункт 2 підрозділу 6 розділу XX Податкового кодексу України) ст. 19 Закону України «Про єдиний митний тариф», Закон України «Про внесення змін до деяких законів щодо розвитку літакобудівної галузі» № 1814-VI.
Офіційне пояснення: Розвиток вітчизняної галузі літакобудування, посилення конкурентоспроможності українських літаків і авіаційних двигунів, створення робочих місць тощо.
Коментар: Держава очікує, що від прийняття цих пільг надходження до держбюджету у вигляді обов'язкових платежів підприємств цієї галузі збільшаться у 2,5 раза. «Галузь розвивається, хоча й не такими темпами, як очікувалося, через постійне недофінансування», – зазначають у Deloitte. Схоже, цю проблему вдалося вирішити В'ячеславу Богуслаєву, народному депутату від Партії регіонів і голові правління запорізького ВАТ «Мотор Січ», з чиєї подачі на початку 2010 року Верховна Рада прийняла зміни до Закону про розвиток літакобудування та інших законів.
Понад те, у Верховній Раді зареєстровано законопроект В'ячеслава Богуслаєва, що пропонує скасувати пільгові умови імпорту іноземних літаків пасажировмісністю від 50 до 100 крісел із метою досягнення однакових умов експлуатації з літаками вітчизняного виробництва й запобігання виведення лізингових платежів за кордон.
Легка промисловість
Пільги:
На десять років, починаючи з 1 січня 2011 року, звільняється від оподаткування прибуток підприємств легкої промисловості, за винятком підприємств, що виробляють продукцію з давальницької сировини.
Закони: Абзац «б» п. 17 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу України.
Офіційне пояснення: Усунення податкових перешкод для розвитку легкої промисловості, економічне стимулювання інвестицій у галузь.
Коментар: Розмови про надання пільг вітчизняним підприємствам легкої промисловості почалися після спроби заборонити імпорт секонд-хенду наприкінці 2010 року, яку охарактеризували як бажання українського легпрому усунути конкурентів. Перешкодити ввезенню б/в одягу та взуття так і не змогли, натомість підприємства легкої промисловості випросили в держави пільги. Поки що звільнення від податку на прибуток не принесло очікуваних позитивних змін: вартість української продукції зростає, на ринках продаються переважно імпортні одяг і взуття.
Суднобудування
Пільги:
На десять років, починаючи з 1 січня 2011 року, звільняється від оподаткування прибуток від основної діяльності підприємств суднобудівної промисловості.
Українські суднобудівні підприємства використовують спеціальний порядок сплати ПДВ при імпорті в Україну обладнання для суднобудування, що не виробляється в Україні (використання податкового векселя для відстрочки сплати ПДВ до моменту поставки побудованого судна).
До 1 січня 2016 року суднобудівні підприємства звільняються від земельного податку.
Закони: Абзац «г» п. 17 підрозділу 4, п. 1 підрозділу 3, підрозділ 6 розділу XX Податкового кодексу України.
Офіційне пояснення: Стимулювання інвестицій у суднобудівну промисловість, створення робочих місць, підтримка конкурентоспроможності українських суднобудівників.
Коментар: Суднобудування – одна з галузей народного господарства, успадкованих Україною від СРСР. За даними журналу Fairplay Solution, кілька років тому наша країна входила до десятки найбільших суднобудівників Європи. Попри такі досягнення, за останні 20 років значно скоротилися обсяги сировинної бази та кількість кваліфікованих кадрів. Багато підприємств зазнають браку обігових коштів, тож запровадження пільг може вивести галузь зі стану анабіозу.
Книговидання та поліграфія
Пільги:
До 1 січня 2015 року звільняється від оподаткування прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії, отриманий ними від діяльності з виготовлення на території України книжкової продукції, за винятком продукції еротичного характеру.
Звільняються від ПДВ імпорт і постачання періодичних видань, книжок (за винятком видань еротичного характеру), зошитів, підручників, виготовлених в Україні, словників, а також послуги з доставки періодичних видань на митній території України.
До 1 січня 2015 року звільняються від оподаткування ПДВ операції з виконання робіт і надання послуг у сфері видавничої діяльності, операції з виготовлення й поширення книжкової продукції, виготовленої в Україні, операції з виробництва та/або постачання паперу й картону, виготовлених в Україні, для виготовлення книжкової продукції, учнівських зошитів, підручників і навчальних посібників українського виробництва (пільга не поширюється на рекламні та еротичні матеріали).
До 1 січня 2015 року звільняються від оподаткування ПДВ операції з виконання робіт і надання послуг резидентами, які водночас здійснюють видавничу діяльність, діяльність із виготовлення, поширення книжкової продукції та виробництва паперу й картону (за дотримання низки додаткових умов).
До 1 січня 2015 року звільняються від ПДВ операції із ввезення для власного використання, а також постачання видавництвам і підприємствам поліграфії видавничих фарб, целюлози, відходів паперу та інших подібних товарів, визначених пунктом «о» частини першої статті 19 Закону України «Про Єдиний митний тариф» (застосовується лише до товарів, які не виробляються на території України, за винятком відходів паперу).
До 1 січня 2015 року звільняються від мит товари, ввезені для використання у видавничій діяльності й діяльності з виробництва книжкової продукції, виробленої в Україні (за умови, що згадані товари не виробляються в Україні).
Закони: Пункти 197.1.25., 197.4 Податкового кодексу України, п. 18 підрозділу 4, п. 5–7 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, п. «о» ст. 19 Закону України «Про Єдиний митний тариф».
Офіційне пояснення: Необхідність підтримати українську книгу та конкурентоспроможність українських книговидавців на тлі протекціоністської політики сусідніх держав.
Коментар: У 1990-х роках Росія влаштувала для своїх видавництв податкові канікули. Через нерівні умови українські друкарі не могли розвиватися та конкурувати з російською книжкою, що захлиснула наш книжковий ринок.
Пільги у сфері українського видавництва діють із 2001 року, але, за даними Рахункової палати, за десять років — з 2001 року по 2010 рік — річний наклад випущених в Україні книжок скоротився з 50,3 млн. примірників до 45 млн. примірників. Видавництва використовують переважно папір імпортного виробництва, а багато підприємств галузі — збиткові. Однак власник українського видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Іван Малкович зазначає, що пільги допомагають пережити кризу 2008-го та нинішній посткризовий період, а також занепад друкарської справи через зростання популярності електронних книг. Якби не пільги, половина українських видавництв уже б закрилися. Головне, щоб їх використовували за призначенням.
Кінематографія
Пільги:
До 1 січня 2016 року не включаються до доходів (для цілей податку на прибуток підприємств) суми коштів або вартість майна, отримані суб'єктами кінематографії (виробники фільмів) та/або суб'єктами мультиплікації (виробники мультиплікаційних фільмів) і спрямовані на виробництво національних фільмів.
До 1 січня 2016 року звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання національних фільмів, а також постачання робіт і послуг із виробництва (включно з тиражуванням) національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених, субтитрованих державною мовою на території України, так само як і постачання послуг з дублювання, озвучування та/або субтитрування іноземних фільмів державною мовою.
До 1 січня 2016 року звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з демонстрації, поширення та/або публічного мовлення національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених, субтитрованих державною мовою на території України.
До 1 січня 2016 року виробники національних фільмів звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, використовувані для забезпечення виробництва національних фільмів.
Закони: Пункт 19 підрозділу 4, пункти 12, 13 підрозділу 2, пункт 3 підрозділу 6 розділу XX Податкового кодексу України; щодо визначення національного фільму див. абзац 16 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про кінематографію».
Офіційне пояснення: Необхідність державної підтримки національної кіноіндустрії, залучення позабюджетних коштів у виробництво й поширення національних фільмів, збільшення присутності національних фільмів на кіно-, теле-, відеоринку України.
Коментар: У 2011 році в Україні або разом із нами було знято 14 повнометражних фільмів, 12 короткометражок, 15 документальних стрічок, три анімаційні стрічки. Це дані Українського агентства з питань кіно. Зараз на етапі розробки перебувають 59 кінопроектів, з яких понад половину мають вийти 2012 року. Податкові пільги стимулюватимуть кіновиробників до розвитку ринку. Головне, щоб їх використовували за призначенням.
Перелічено не всі пільги. Застосування низки пільг потребує виконання значної кількості умов, передбачених законодавством, що робить їх недоступними для багатьох платників податків.
www. kontrakty.ua
Підготувала Олена ТАРАСЕВИЧ
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6121
4847
126
1
122
0
143
8
132
2
132
0
140
15
140
1
120
0
127
4
125
1
131
0
131
5
134
9
130
2
288
130
119
0
126
0
189
32
126
1
123
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Кропивницьку складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 14000 грн.
Jobs.kr.ua
- 8022 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...