Як реагувати на критику: поради психологів
Правило конструктивної хорошої критики говорить: «Не подобається – критикуй, критикуєш – доведи, знаєш – запропонуй». Але в звичайному житті найчастіше нас критикують не тільки необгрунтовано, але й не завжди коректно. Як на це правильно реагувати – декілька порад від психологів.
Спокій і тільки спокій
Не сприймайте все занадто серйозно та не беріть близько до серця. Якщо вам написали осуджуючий лист – вибачтеся спокійно та візьміть паузу. Якщо висловили щось в обличчя – не перебивайте співрозмовника. Вислухайте. Агресія у відповідь тільки покаже вашу слабкість і не додасть вам честі в очах опонента.
Знайдіть раціональне зерно
Швидше за все (якщо вас не хотіли зачепити спеціально й зробити боляче), вас критикують, щоб зробити краще. Подумайте, що з того, на що вам вказали, дійсно має місце і над чим потрібно попрацювати. Тільки не потрібно виправдовуватися і намагатися довести свою правоту. Можна шанобливо відповісти в стилі «дякую за вашу думку, я подумаю про це» або «я вас почув». А на дозвіллі проаналізуйте ситуацію – можливо, дійсно є, над чим попрацювати.
Уточніть і деталізуйте
Перепитайте того, хто критикує, чи правильно ви зрозуміли, що... Попросіть навести конкретний приклад, розставте разом крапки над «і». Особливо добре це працює в разі критики з боку близьких людей і членів сім'ї.
Спробуйте зрозуміти мотиви критика
Якщо це ваші батьки – це одне, керівник, підлеглий, рецензент вашої роботи – це різні рівні та вимагають різної реакції. Спробуйте зрозуміти, що рухало людиною, коли вона висловлювала свою критику. Хотіла допомогти, хотіла образити, вивести вас з рівноваги або просто вколоти? Є маса варіантів – подумайте, що за цим стоїть в конкретно вашому випадку. А потім зробіть вибір – прийняти це як підказку, проігнорувати чи зробити ще щось. Але практика показує, що іноді краща реакція – її відсутність.
Чого точно не варто робити:
-
обурюватися у відповідь;
-
виправдовуватися;
-
сперечатися;
-
ображати опонента;
-
приймати все за «чисту монету»;
-
занадто серйозно до цього ставитися.
Як говорив Аристотель, можна уникнути критики, але тільки в одному випадку: якщо ти нічого не робиш і нічого не являєш собою. В інших випадках це неможливо. Всім сподобатися не можна, тому не варто надто серйозно ставитися до чужої думки.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6120
4847
126
1
122
0
143
8
132
2
132
0
140
15
140
1
120
0
127
4
125
1
131
0
131
5
134
9
130
2
288
130
119
0
126
0
189
32
126
1
123
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Кропивницьку складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 15667 грн.
Jobs.kr.ua
- 8022 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...