10 стереотипів, яких варто позбутися підприємцям
Почуття, що ви зобов’язані своєму шефу, рідним, колегам або самому собі, тягне вас «вниз», глушить ваші підприємницькі якості.
Лайфхаки, поради з продуктивності та курси з управління особистим брендом вже не вміщуються у вашому календарі та на робочому столі? Вітаємо: ви потрапили у пастку «успішного успіху», і з неї треба терміново вибиратися. Всьому виною — 10 стереотипів, які досі переслідують українських підприємців
Міфологія «роби ось ці 10 кроків — і станеш успішним», «прочитай ці 20 книжок — і твій стартап буде генерувати прибуток», «отримай ці 5 сертифікатів — і тебе візьмуть на роботу в компанію твоєї мрії». Цей набір стереотипів є зручним маркетинговим інструментом для різного роду коучів, курсів та освітніх платформ, яких за минулих 4 роки в Україні суттєво побільшало. Правда в тому, що все це не працює ні для кого, окрім самих організаторів та викладачів цього «успішного успіху».
Вивчити іноземну мову можна лише з викладачем — не за онлайн-курсами чи додатками
Авжеж, вам пропонували сотні разів добірки корисних сервісів, які прокачають ваше знання англійської мови. Вам обіцяли, що рівень вашого письма та вимови піднімуться якщо не до Шекспіра, то принаймні до Джонні Деппа. Проте сувора правда життя полягає у тому, що «вивчи 100 нових слів за тиждень» означає «ви просто будете знати 100 нових слів». Якщо двічі на тиждень використовувати самовчитель та онлайн-курси, ви просто добре навчитеся виконувати завдання з цього підручника та курсів. А якщо постійно дивитися фільми іноземною мовою із субтитрами, ви просто опануєте навички швидкого читання з екрану ще однією мовою.
Уміти говорити простими реченнями з 5-10 слів та швидко порозумітися з іноземцем, і при цьому ще й читати літературу, статті та науково-популярні видання потрібною вам іноземною мовою — це різні речі. Якщо ви прогуляли усі пари з іноземної мови в університеті, підіть на звичайні офлайн-курси чи найміть репетитора — вам потрібна щоденна розмовна практика, а не завчення 100-200-500 слів та певних готових фраз і конструкцій.
Немає сенсу дивитися фільми та читати книги про чужий успіх, щоби «скопіювати рецепти компаній»
Так ви просто запам’ятовуєте факти про чуже життя, але насправді нічому не вчитеся. Скопіювати компанії Цукерберґа, Джобса, Маска, уникнути помилок CEO Theranos чи стати успішним, як засновник Zappos, ви не зможете, скільки би книжок, фільмів чи статей про них та про їхні «рецепти» ви би не прочитали. Ті, хто стверджує зворотнє, глибоко застрягли в полоні ілюзій новачка, якому здається, що саме таким шляхом і має розвиватися підприємець. Крім того, дайте відповідь на питання: про кого читав Цукерберґ, аби стати Цукерберґом?
Лайфхаки переоцінені
Універсальних рецептів немає — і порад, як прокачати свою продуктивність, теж. Скільки би вам не «впарювали», що треба прокидатися о 5 ранку, щоби все встигати — біоритми у всіх різні. Продуктивний час доби та схильність людей до так званих «ага-реакцій» (явищ, які допомогли Менделєєву сформулювати періодичну таблицю елементів, а Ньютону — закони фізики) — теж різні. Як насправді вся ця купа випадкових знань з блогів про «трюки та звички успішних» допомагає покращити результативність вас як підприємця? Правильна відповідь: жодним чином. Є люди, які вміють користуватися новими навичками, програмами та сервісами, аби покращувати свій рівень продуктивності. Та це не робить їх особливими чи обраними. Просто кожен має свої інструменти та способи «прокачування».
Додатки з контролю вашого часу насправді не допомагають контролювати час
Поки ви налаштуєте, відслідкуєте та опрацюєте результати від усіх цих сервісів та додатків, ви будете регулярно витрачати час, який просто можна було присвятити роботі. Аналогічно — перестаньте скаржитися на сповіщення з соцмереж. Якщо вони вас відволікають, слід просто відключити сповіщення та видалити додатки з телефону чи не заходити в них (крім відведеного періоду часу зранку чи ввечері). Для цього вам не потрібен десяток плагінів та додатків, які блокують окремі сервіси, сайти чи рахують, скільки часу ви проводите у Facebook.
Міф про 4-годинний робочий день та результативність підприємця — речі несумісні
Інтелектуальна праця (створення нових презентацій, ідей продукту, дослідження аудиторії чи навіть написання нової статті для вашого блогу) потребує значно більшої залученості підприємця до розвитку й нюансів власного продукту, аніж 4 години на день. Якщо є підприємці, які кажуть, що працюють лише до 16:00, а потім йдуть на йогу, медитують чи випилюють фігурки з фанери в пошуках дзену — вони або вас обманюють, або давно керують компаніями, де є десяток заступників та помічників на кожен випадок. Матеріальне виробництво, дизайн, креативні індустрії, ритейл — сфери, де підприємець має максимально занурюватися у те, що відбувається. Ілон Маск працює по 12-16 годин, коли запускає нові моделі Tesla чи ракети від SpaceX, а в нього багатотисячна армія працівників! Навряд чи ви зможете перевершити якимось чином його результати за рахунок регулярного повторення міфу про «4 години на все». Крім того, не слід забувати про бюрократичні реалії із печатками та підписами, які далеко не завжди можна перекласти на плечі бухгалтерів чи юристів, як це роблять підприємці в Сполучених Штатах.
Статті про плани видатних людей планети не мають для вас жодного значення
Усі ті технології, сервіси та можливості, які великі корпорації та знамениті топ-менеджери, винахідники й візіонери збираються показати, вони: а) покажуть, коли настане час; б) не покажуть, бо не зможуть їх реалізувати. Якщо вони їх покажуть, ви зможете ними скористатися. Якщо не покажуть — вам доведеться задовольнятися тим, що вже є. Чужі плани або прогнози не допомагають вам розвивати свою справу, стартап або проект. Значення мають лише ваші плани, а не нескінченний «вау-ефект» від чужих. Фальшива співпричетність — ось що це таке насправді.
Чужі звички — не ваші
Так, різноманітні тренінги з мотивації нескінченно «продають» ідею про те, що можна навчитися бути «таким, як … (підставити будь-яке відоме ім’я)». Але ви швидше досягнете успіху в перетворенні води на вино, ніж у перевтіленні на Ейнштейна, Гейтса або Безоса. Хоча б тому, що кожна людина має свої сильні й слабкі сторони і звички, які стали запорукою успіху у одного, але для іншого взагалі можуть виявитися «нічим».
Ви нікому нічого не «повинні», якщо йдеться про вашу кар'єру
Якщо ви вирішили, що пора покинути привабливу посаду в компанії і започаткувати власну справу, не варто звалювати всю «провину» за це на прочитану книгу Тоні Шея або семінар Тоні Роббінсона. Почуття, що ви зобов’язані своєму шефу, рідним, колегам або самому собі, тягне вас «вниз», глушить ваші підприємницькі якості, а ви — доросла вільна людина. Ви в праві самостійно вирішувати, чи потрібна вам кар’єра, робота, шлях підприємця або взагалі малювання картин на безлюдному острові замість повсякденної офісної рутини з 9:00 до 18:00.
Вивчити слід не продуктивність, а основи економіки, фінансів та права
Феномен неоднозначного трактування «євробляхарів» свідчить: у нас все погано з розумінням економічних першопричин та наслідків того, як функціонує держава, громадяни й платники податків. До цих пір доводиться стикатися з людьми з непоганою освітою та ідеями, які щиро не розуміють, як працює податкова система «там» і «тут», і чому їм доводиться платити більше податків як приватному підприємцю, якщо вони переносять свій бізнес між країнами. Або не можуть освоїтися з електронною звітністю і наполегливо стоять в чергах до податкової. Або перед виборами раптом починають агітувати за чергову партію економічних популістів (втім, тут немає нічого дивного — схоже, таким людям навіть освіта не допоможе перестати вірити в обіцянки «знайти кошти на завод електробайків з наступного тижня»).
Не існує ніякої «підприємницької жилки»
Є тільки бажання або небажання працювати над своєю метою і вміння не тільки іронізувати над невдачами, а й розуміти, як ці невдачі можна використовувати. Якщо той, хто програв йде в запій/депресію/вивчення курсів з особистісного росту, він (чи вона) програє повторно. Проаналізувати причини поразки і рухатися далі — це не «підприємницька жилка», а здатність тверезо мислячої дорослої людини сприймати життя і те, що не завжди все відбувається так, як вам би хотілося.
nachasi.com
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6120
4847
126
1
122
0
143
8
132
2
132
0
140
15
140
1
120
0
127
4
125
1
131
0
131
5
134
9
130
2
288
130
119
0
126
0
189
32
126
1
123
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Кропивницьку складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 15667 грн.
Jobs.kr.ua
- 8022 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...