Вивчення внутрішнього стану співрозмовника по голосі та манері говорити
Голос і манера говорити містять для уважного співрозмовника первинну незамасковану інформацію про партнера по спілкуванню. За гучністю голосу, його швидкості, виразності, висоті голосу і забарвленням звучання можна зрозуміти внутрішній стан того, з ким ви розмовляєте, а це для ділового спілкування дуже важливо.
Гучність мовлення є гарним показником життєвої енергії і походить від неї впевненості. Сильні зміни гучності свідчать про підвищеної емоційності, хвилюванні, співпереживанні співрозмовника. Нерегулярні коливання слабкої гучності голосу - показник браку стійкості, схильності до швидкої здачі позицій при перших же труднощах.
Проте судити співрозмовника по гучності голосу треба обережно. Гучний голос може бути спеціально «зроблений» для приховування слабкого духу, і його власника в такому випадку можна уподібнити подорожньому в нічному лісі, який від страху починає голосно співати. Надмірна гучність голосу може бути і проявом недостатньої критичності до себе, неволодінням своїми емоціями, наприклад, у п'яних або в припадку гніву. У той же час занадто тихий голос може бути маскуванням для досягнення таємних цілей, особливо при загальному напрузі мовця.
Швидкість мови завжди відповідає темпераменту і так званому темпу життя людини. Якщо він говорить швидко, напористо, завершуючи думку, значить, він енергійний, реактивів, з тих, хто спочатку робить, а потім думає. А якщо людина говорить повільно, як би зважуючи кожне слово, - він неквапливий, грунтовний, ретельно аналізує ситуацію, обдумує кожен свій крок. Це властивість вчених і політиків. Зверніть увагу - серед політиків, за рідкісним винятком, немає говорить швидше.
Жвава мова, характеризує рухому, легку на підйом, впевненого в собі людину. Прискорюється темп мови (і відповідно жестикуляції) є свідченням того, що співрозмовник все більше надихається, занурюючись в те, про що говорить. Проте, коли така мова супроводжується порушенням ритму, це свідчить про боязкості (можливо, тільки в даній ситуації) і невпевненості співрозмовника. А в тих випадках, коли жвава мова стає стрибкоподібно, до того ж супроводжується надмірною жестикуляцією, ми маємо справу з порушеною, квапливим, непостійним, некерованим людиною.
Люди, що вимовляють слова скоромовкою, ковтають закінчення, які не пов'язують фрази логічно, за характером, інтелектом і по життю - найнеприємніша категорія. Якщо тільки це не «мовна маска», як у Талейрана. Цей розумний дипломат і політик спеціально говорив невиразно, бурмочучи собі під ніс, щоб потім мати можливість відмовитися від своїх слів і сказати, що його просто неправильно зрозуміли.
Уповільнює швидкість мовлення (і жестикуляції) - свідок настання задумі, втрати впевненості, включення внутрішніх гальм з приводу сказаного.
Якщо у співрозмовника простежуються помітні коливання швидкості мови - перед вами, швидше за все, легко збудливий, недостатньо врівноважена людина.
Висота голосу, так само, як його гучність і швидкість мовлення, є показником внутрішнього стану співрозмовника. Коли у нього високий пронизливий голос, то це може означати, що він відчуває хвилювання або страх. Низький тон голосу, навпаки, говорить про спокій і гідність співрозмовника, який знає собі ціну.
Слід звертати увагу і на виразність мови співрозмовника. Ясна і чітке проголошення ним слів (чіткі рухи нижньої щелепи) свідчить про його внутрішню дисципліну і потреби точно висловити іншому свою думку. Навпаки, нечітке, нерозбірливе вимова (нижня щелепа рухається мало) служить показником внутрішнього неповаги до співрозмовника. Така людина навіть не дбає про те, щоб іншим було легко його зрозуміти.
Забарвлення звучання голосу, як і інші характеристики мови, містить для уважного співрозмовника велику первинну, погано піддається маскування інформацію про партнера по спілкуванню. Це пояснюється тим, що інтонації, що відображають психологічні риси, так само індивідуальні, як візерунки на пальцях. Тільки актори можуть управляти своїми інтонаціями. У решти ж вони безпомилково видають, що собою представляє людина: добрий він чи злий, скромний або чванливий, поважає людей або ставиться до них зверхньо.
Мозкові центри, відповідальні за сприйняття емоційного забарвлення мови, починають працювати мало не з моменту народження. Двотижневий малюк безпомилково реагує на емоційне забарвлення зверненої до нього мови, хоча значення слів починає розуміти набагато пізніше. Діти не підійдуть до дорослого, коли почують в його мові неприязний тон, як би ретельно той не намагався його приховати. Тому діти так безпомилково точно ділять людей на поганих і хороших.
Голос пов'язаний з анатомією і фізіологією: він залежить від будови тіла та органів голосоутворення. Глотка, носоглотка, рот, порожнину носа - це верхні резонатори, а трахея, бронхи і легені - нижні. У кожної людини органи голосоутворення мають індивідуальні особливості, тому і голоси так несхожі між собою. І стовідсотково підробити чужий голос практично неможливо.
У криміналістиці в цій області розвивається цілий напрям. У першу чергу - для складання фотороботів телефонних терористів, шантажистів і інших злочинців по голосу. Так, по голосу можна скласти такі характеристики людини.
Зростання. Чим більше гортань і довше і товщі голосові зв'язки, тим нижче голос, отже, власником такого голосу є високий чоловік. У високих також у голосі більше обертонів. Низькорослого людини видають слабкі резонатори. Бувають, правда, виключення з правил: природа може нагородити низькорослого людини великої гортанню або потужними резонаторами.
Вік. У дітей голосові зв'язки більш еластичні, у дорослих - більш жорсткі, у літніх - в'ялі, голос у них підсів. Люди похилого віку говорять повільніше, ніж молоді. Зазвичай людське вухо здатне визначити вік по голосу з помилкою в 5-7 років, експерт ж може помилитися всього на два роки.
Розмір рота. Експерти здатні визначити його з точністю до міліметра: тембр голосу у людей з великим і маленьким ротом сильно відрізняється.
Вага. Люди до старості повніють, і це відбивається на звучанні їхні голоси. Щоки у повних людей пухкі, тому тембр голосу у них більш м'який.
Голос можна зімітувати, але не можна скопіювати інтонації. Це дозволяє створювати, наприклад, комп'ютери, що відкривають інформацію тільки на голос господаря. У найбільших банках світу сейфи запрограмовані не тільки на парольну фразу, але і на сам голос. І якщо ви похрипли і ваші інтонації змінилися - «сезам» не відкриється.
Забарвлення голосу складається з змішання «головних» і «грудних» тонів. Їх співвідношення залежить від ступеня емоційного участі: коли панує розум - переважає «головного» тон, коли людина у владі емоцій - «грудний». Помічено, що голос людини стає милозвучною, коли він вдало дозволить свою особисту проблему, тому по зміні забарвлення голосу співрозмовника можна судити, домоглися ми своєї мети, чи зуміли його заспокоїти і допомогти. Всім відомо, що голос може сприйматися як «м'який» або «твердий», «теплий» або «холодний».
Металеве звучання голосу говорить про енергійність і твердості співрозмовника. Єлейний, маслений голос відбувається від тільки зображуваного дружелюбності і фальшивого пафосу. По ньому завжди легко викрити підлабузника.
Особливо важливо вловлювати такі розбіжності у забарвленні звучання голосу: співуча мова (сильне підкреслення голосних) означає темпераментність, чуттєвість і типова для людей, яких називають «добрягами»; мова, в якій голосні відступають на другий план перед гостро підкреслювані приголосними - показник переважання розуму і волі, точно аналізує розуму; монотонний голос вказує на боязкість, скутість, скритність.
Коли висота, мелодійність голосу міняються в дуже широких межах - це показник відкритості, різноманіття інтересів. Падіння тону до кінця кожної фрази свідчить про м'якість і слабкою волею. Іноді це може бути результатом фізичної слабості, наприклад, у старих людей.
Ритмічні коливання висоти тону говорять про пожвавлення при внутрішній урівноваженості, здатності до творчості. Неритмічні коливання, тобто нерівномірне підвищення і падіння тону, указують на неврівноваженість співрозмовника, відсутність у нього стабільності.
Округло-текуча манера говорити з м'якими переходами окремих звуків і слів - ознака глибокої, повної емоційної життя.
Незграбно-уривчаста мова з раптовими змінами гучності говорить про те, що у співрозмовника цілеспрямоване, прагматичне мислення, іноді - про нервозності. Таку мову можна зустріти у визначеного типу бізнесменів з явною або прихованою авторитарністю, схильністю до диктату.
Внутрішній стан співрозмовника можна визначити і по диханню. «Почерк» дихання, дихальний стиль змінити так само важко, як і усталений почерк письма. Дихання - основа життя, значить, у ньому відбивається вся людина. Тому знання дихально-голосових нюансів дуже корисно для розпізнавання внутрішнього стану будь-якого співрозмовника. Розглянемо ці нюанси більш докладно.
Різкий короткий вдих - це знак раптового здивування чи обуреного здивування. Короткий видих, пирхання або обривок сміху - показник презирства.
Гучні, переривчасте, майже судорожне дихання говорить про крайній ступінь хвилювання, можливо початок істеричного припадку.
Мимовільні затримки, затаивание дихання є свідченням внутрішньої напруги, яскравих сильних почуттів, інтенсивної розумової діяльності.
Мимовільний «переклад духу» стирає вже непотрібну напругу, будучи ознакою позбавлення від страху, показником благополучного кінця чого-небудь.
Дуже повільне, майже сонне дихання завжди підкреслює повну ступінь звільнення, спокою, абсолютної відключеному від того, що відбувається, а також нудьги.
Невпинні різкі вдихи і видихи енергійні - свідчення, що перед вами нетерплячий, дратівливий, високо-емоційний, з низьким самоконтролем співрозмовник.
Гучні, сопучи дихання вказує на людину напружених потягів, важкого вдачі і вельми підозрілого. Однак таке дихання може бути і у людини, що страждає астмою або іншим подібного роду захворюванням.
Дихання рівне і потужне буває у впевненого в собі, бадьорого і невичерпна оптимістичного співрозмовника. І, навпаки, вдихи затиснуті, немов скрипучі іржавими гальмами, і такі ж видихи вказують на пригніченого, недовірливого, невпевненого в собі співрозмовника меланхолійного темпераменту.
Автор: Фелікс Олексійович Кузьмін, професор Московської державної Академії друку.
Джерело www.elitarium.ru
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6120
4847
126
1
122
0
143
8
132
2
132
0
140
15
140
1
120
0
127
4
125
1
131
0
131
5
134
9
130
2
288
130
119
0
126
0
189
32
126
1
123
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Кропивницьку складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 15667 грн.
Jobs.kr.ua
- 8022 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...