На допомогу абітурієнту
Спочатку визначте для себе - навіщо Вам освіта, з якою метою Ви збираєтеся продовжувати свою освіту?
Мета - отримати "корочку"
Якщо освіта Вам потрібна лише для того, щоб мати "корочку" (диплом) і нічого більше (тобто якість знань, вмінь і навичок Вас не цікавить) - серед ВНЗ, куди Ви потенційно можете поступити, обирайте будь-який, головне, щоб він мав ліцензію на освітню діяльність, в т.ч. і на обраний Вами напрямок. У такому разі визначальними критеріями "кастингу" ВНЗ для Вас можуть бути:
- малий конкурс;
- невисока вартість навчання;
- місце розташування ВНЗ (зручно біля дому чи далеко в столиці, але "гордо");
- "модність" (щоб не соромно було перед друзями говорити де вчився);
- відповідь на питання "в яку державну організацію з цим дипломом потім можна буде влаштуватися?".
Чому саме в "державну організацію"?, запитаєте Ви. Відповім: тому, що приватну компанію (фірму), у першу чергу, цікавить те, що Ви вмієте робити, а не те, який у Вас диплом. Українські роботодавці жаліються, що здебільшого, коли на роботу приходять працевлаштовуватися "молоді спеціалісти", крім свого диплому їм нічого "показати", і при цьому вони щиро вважають, що лише за наявність диплому вони мають отримати гідну роботу і високу заробітну плату. Я Вас розчарую: це не так! Тому, якщо Вам потрібна лише "корочка", раджу завчасно поміркувати над тим, чи варто Вам продовжувати свою освіту.
Мета - отримати знання, вміння, навички
Якщо освіта Вам потрібна для того, щоб згодом Ви могли гідно займатися улюбленою справою, тоді до процесу вибору "свого" ВНЗ слід підійти більш уважно і, бажано, не в "останню мить". Критеріями вибору ВНЗ можуть виступити:
1. Відгуки роботодавців - це перше, на що Ви маєте звернути увагу.
Роботодавець, як ніхто інший, добре знає де варто шукати хороших працівників. Інформацію, випускників яких ВНЗ роботодавці найбільше "люблять", Ви можете отримати з таких джерел:
- з розмов людей, які працюють у сфері, що Вас цікавить
Це можуть бути близькі люди або друзі Ваших батьків;
- з публікацій у мас-медіа
Ними можуть бути профільні-сайти, друковані видання, аналітичні телепередачі та ін. Головне, щоб медіа-ресурс мав хорошу репутацію і не був єдиним джерелом Вашої уваги;
- у спеціальних рейтингах
Далеко не всі рейтинги ґрунтуються на оцінках роботодавців. Одним із вагомих рейтингів вітчизняних ВНЗ, який включає оцінку роботодавця, є "Компас". З його результатами за 2012р. можна ознайомитися тут.
- на консультаціях з роботодавцями
Консультацію роботодавця можна отримати, наприклад, під час спеціалізованих виставок вакансій чи кар'єри. Або можна зв'язатися з представниками компанії-роботодавця через інтернет-мережі.
- у ВНЗ
Існує практика, коли компанії/організації укладають партнерство із ВНЗ щодо працевлаштування їх випускників. Але, щоб не потрапити на "хитрий гачок" ВНЗ, Ви маєте звернути увагу на те, як ВНЗ формулює для абітурієнтів зміст інформації про співпрацю з роботодавцем. Якщо у приймальній комісії або, наприклад, у буклеті зазначається, що "наші випускники працюють …." - це, більш ймовірно, означає, що ніяких партнерських домовленостей із роботодавцями не існує, просто ВНЗ наводить перелік компаній/організацій, куди його випускники самостійно влаштувалися. Іншими словами, зазначено місця, куди диплом цього ВНЗ дає право працевлаштуватися (а не працевлаштовує!). Варто більше довіряти інформації, де ВНЗ прямо зазначає, що ним укладено партнерство з такими-то роботодавцями. Знайти контакти цих роботодавців в мережі Інтернет і поцікавитися, з якими ВНЗ вони співпрацюють, - сьогодні не проблема.
2. Конкурс
Для себе Ви маєте визначити, який конкурс Ваші знання реально дозволяють подолати. Для цього потрібно відшукати інформацію за попередні роки про те, якими були в обраних Вами ВНЗ прохідні бали і скільки осіб припадало на одне місце. Це дозволить більш реально оцінити власні сили і, відповідно, більш чітко визначити коло ВНЗ "куди краще поступати". Таку інформацію можна знайти на сайтах ВНЗ (одразу зазначу, що не на всіх).
3. Вартість навчання
Дуже добре, якщо у Вас вийде поступити на бюджет до омріяного Вами ВНЗ. Гірше, коли пройшов на бюджет в одному ВНЗ, а вчитися хочеться там, де можна лише за гроші. Ще гірше, коли є можливість продовжити свою освіту виключно на комерційній основі.
Але якщо Ви навіть і поступите на бюджетне місце, освіта для Вас не стане безкоштовною, потрібно буде ще утримувати себе. Тому до вартості навчання слід також включити видатки на проживання, харчування, проїзд і т.п. Іноді вони у своїй сукупності перевищують вартість освітніх послуг ВНЗ, в якому студент вчиться.
Якщо Ви не відкидаєте думки про те, що доведеться вчитися на комерційній основі, Ви маєте пам'ятати:
- Не завжди висока вартість освітніх послуг означає їх високу якість. Особисто я знаю чимало прикладів, коли рівень освітніх послуг за помірковану ціну вищий у порівнянні з рядом дорогих пропозицій.
- Певні ВНЗ, в т.ч. і комерційні, мають систему пільг і знижок для своїх студентів. Тому не соромтеся у приймальній комісії поцікавитися цим питанням.
- Не полінуйтеся порівняти розцінки на освітні послуги по Україні в цілому. Можливо Вами буде прийнято рішення про навчання у ВНЗ, про який Ви раніше і не замислювалися.
- Зверніть увагу не лише на розцінки з підготовки бакалаврів, але і на вартість підготовки спеціалістів і магістрів. Справа у тому, що не поодинокі випадки, коли ВНЗ встановлює помірковану ціну на навчання бакалаврів і значно вищу, наприклад, на магістра й навпаки. Звичайно, Ви можете вчитися на бакалавра в одному навчальному закладі, а потім поступити на магістра в інший. Але, як правило, студент прив'язується до свого колективу, він вже знає звички своїх викладачів, чого від них "очікувати", до того ж іноді стає лінь щось змінювати або просто бракує часу - все це заважає переведенню до іншого ВНЗ.
- Уточніть про можливість проживання у гуртожитку, вартість такої послуги і про додаткові витрати, пов'язані з нею. Наприклад, адміністрація деяких ВНЗ у гуртожитку встановлює дуже високу (монопольну) ціну на інтернет, від якого відмовитися студент не може. Або поруч з основним платежем студент за проживання у гуртожитку має робити ще благодійні внески або здавати кошти на ремонт. Добре, якщо Ви (Ваші батьки) можете дозволити винайняти квартиру, а якщо ні?
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6121
4847
126
1
122
0
143
8
132
2
132
0
140
15
140
1
120
0
127
4
125
1
131
0
131
5
134
9
130
2
288
130
119
0
126
0
189
32
126
1
123
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Кропивницьку складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 14000 грн.
Jobs.kr.ua
- 8022 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...