Де влітку заробляють студенти?
Менеджер з продажу, офіціант, промоутер, кур'єр і продавець - саме ці професії найчастіше пропонують в якості підробітку на літо українським студентам.
Кожного червня понад 2,5 млн молодих українців, які навчаються у коледжах, технікумах, інститутах та університетах, ідуть на канікули, залишаючись без визначеного заняття.
Багато з них намагаються використати вільний час, щоб заробити гроші. Про те, що цих людей стає дедалі більше, свідчить хоча б факт появи в Інтернеті окремих сайтів, які пропонують роботу студентам.
Однак підібрати вдале заняття не завжди просто, до того ж, є ризик стати жертвою шахрайства, а платня часто змушує хлопців та дівчат почуватися "дешевою робочою силою".
Офіціанти й продавці
"Якщо ти студент і шукаєш роботу на літо, то це буде або офіціант, або продавець. У випадку з хлопцем ще, можливо, вантажник якийсь", - з власного досвіду розповіла ВВС Україна студентка Волинського Національного університету імені Лесі Українки Мар'яна Ярош.
Дівчина каже, що намагається знайти підробіток на канікули. Її вік не дозволяє працювати за спеціальністю - іноземного філолога. Мар'яна скаржиться, що люди просто не сприймають її серйозно при спробі влаштуватися репетитором. Та й будь-яку іншу роботу знайти виявилося непросто.
"Я купувала газети з оголошеннями, шукала в Інтернеті, проглядала оголошення на вулицях. Бувало навіть таке, що сиджу в кафе, підходить офіціант, а я в нього запитую: чи не треба вам люди на роботу?", - каже вона.
Водночас в Інтернеті, на перший погляд, студентам пропонують чимало роботи - на спеціальних сайтах публікують інформацію про вакансії і дозволяють молодим людям розмістити свої резюме.
"Найбільш поширена і найпростіша категорія - це некваліфікована робота в сфері обслуговування", - розповіла Наталія Маціпура, PR-менеджер кадрової компанії HeadHunter.
За її словами, влітку значно збільшується попит роботодавців на офіціантів, барменів, гідів. Хоча на суттєві заробітки в цій сфері розраховувати не варто.
"Якщо ти офіціант і працюєш в денну зміну, то матимеш від 1000 до 1500 на тиждень, у нічну зміну може бути і 2000. Але ти працюєш через один тиждень. І, хоча зарплата доволі пристойна, там так вимотуєшся, що вже й тих грошей не хочеться. А продавцям десь гривень 800-900 пропонують", - підтвердила Мар'яна Ярош.
Для багатьох студентів така зарплатня неприйнятна тільки через те, що на літо їх виселяють із гуртожитків, тому приїжджим треба орендувати житло.
"Впарювання" продукції
"Класична робота для студентів - промоушн і консультування споживачів про продукт роботодавця", - стверджує один з інтернет-сайтів для пошуку вакансій.
Менеджер з продажів, агент із залучення клієнтів, промоутер, мерчандайзер - всі ці спеціальності, пов'язані із продажем або просуванням продукції чи послуг, сповна представлені в розділах з оголошеннями про роботу для студентів.
Молоді торгові агенти, приміром, потрібні у Криму, на Закарпатті, в Одесі, Львові та інших містах. Здебільшого, цим людям пропонують збувати товари серед знайомих, і їх заробіток залежить від кількості проданої продукції. Втім, киянка Анна Щупак радить пильно придивлятися до подібних пропозицій, оскільки вони, з її досвіду, часто виявлялися тим, що дівчина називає "лохотрон".
"Дзвонять із компаній, які займаються "впарюванням" продукції. Запрошують на співбесіду, дають літературу, ходиш на лекції, а в кінці виявляється, що тобі треба зробити замовлення на 300-400 умовних одиниць і потім для розширення свого бізнесу шукати людей", - розповіла дівчина, яка закінчила Академію праці та соціальних відносин за спеціальністю соціальний працівник.
Робота з людьми приваблює дівчину, але, як виявилося на практиці, за неї платять трохи більше тисячі гривень, а через те, що ця посада, впроваджена за ініціативою президента, нова, вона не змогла знайти пристойного місця роботи за фахом.
Натомість їй пропонували 6 тисяч гривень за роботу адміністратора в салоні ескорт-послуг, чим в Україні нерідко маскують проституцію. Також є чимало пропозицій працювати продавцем або оператором call-центру - відповідати на дзвінки клієнтів різних компаній чи, навпаки, пропонувати послуги потенційним клієнтам.
У великих містах неважко влаштуватися на роботу кур'єром - згідно з американськими художніми фільмами, багато успішних бізнесменів розпочинали свою кар'єру саме з цієї посади. Якщо вірити оголошенням, за таку роботу можуть платити до трьох тисяч гривень і охоче беруть студентів.
Турбізнес
Останнім часом, за словами Наталії Маціпури, на ринку збільшилася пропозиція вакансій, пов'язаних із туризмом.
"Цього літа було багато вакансій від компаній-туроператорів. Звичайно, стає більш активним готельно-ресторанний сектор", - каже вона, додаючи, що певний поштовх цій сфері дало Євро-2012.
По-перше, студенти, які володіють англійською мовою, мали змогу влаштуватися гідами, перекладачами або ж обслуговуючим персоналом у готелях та інших закладах.
Наталія Маціпура стверджує, що така робота може бути перспективною і дає цінний досвід - за її інформацією, стажування у п'ятизіркових готелях Києва проходять навіть студенти з інших країн, зокрема зі Швейцарії.
Ще один спосіб заробити для студентів, багато з яких намагаються зібрати гроші на відпочинок улітку, - допомагати відпочивати іншим.
Робота в турфірмах передбачає супровід клієнтів від першого контакту до укладання угоди, бронювання, продаж турів та інші туристичні послуги. Для такої роботи закінченої вищої освіти не вимагають.
"Всі сидять за комп'ютерами в Інтернеті... Є замовлення - о, чудово! Зробила - знов сидиш. Отак", - описала свою роботу в турфірмі, куди вона влаштувалася на кілька тижнів улітку, Олеся - студентка Київського національного університету, яка не захотіла розголошувати своє прізвище.
Втім, за словами дівчини, і платять за такі норми не дуже багато - до 2,5 тисяч гривень. До того ж, робота неофіційна, влаштуватися згідно із законодавством можна лише після першого відпрацьованого року.
"Тоді б я мала підписати контракт, що я погоджуюсь працювати 5 чи 7 років з тією ж зарплатнею", - пояснила дівчина.
Більше, за її словами, можна заробити лише у великих операторів, але туди не потрапити без досвіду - 2-3 роки роботи.
Де взяти досвід?
Саме ця вимога часто стає на заваді до працевлаштування - особливо тим студентам, які хочуть працювати за фахом. Як можливий варіант вирішення проблеми, експерти радять спершу попрацювати безкоштовно - волонтерами, або на стажуванні в офісі.
Останній варіант нині ледь не обов'язковий для майбутніх банкірів і не лише для них. Саме так свою першу посаду здобув студент Київського національного університету Олексій Лосєв.
"Знайшов роботу в квітні, два місяці був на посаді стажера - нічого не платили, перекладав папірці. Потім запропонували роботу на літо із перспективою з часом влаштуватися на постійній основі", - розповів юнак, який зараз працює менеджером проекту в маркетинговому агентстві.
Гарна робота для Олексія, як і для багатьох інших студентів, стає приводом перевестися на заочне відділення у вишах і продовжувати розвивати кар'єру паралельно з навчанням.
"Одразу по закінченні коледжу влітку я влаштувалася на роботу - думала, що на літні місяці, а далі буде видно. Бо місце декретне було. І ось - я вже третій рік працюю секретарем відділення реалізації нафтопродуктів "Укрнафти", - розповіла студентка-заочниця Тернопільського національного економічного університету Катерина Лук'янчикова.
Перспективи на тлі занепаду
За результатами дослідження компанії HeadHunter, саме такий варіант - постійна робота у поєднанні з навчанням - бажаний для понад 40% студентів, які намагаються заробляти гроші паралельно з навчанням. Майже 35% шукають роботу з гнучким графіком. І лише 12% цікавляться сезонним підробітком.
Гроші, згідно з результатами опитування, третині студентів потрібні для часткової або повної оплати навчання. 36% молодих людей влаштовуються, щоб заробити на відпочинок або електронні пристрої, і ще третина працює за майбутньою спеціальністю не так заради вигоди, як для здобуття досвіду.
"Зараз роботодавці страшенно зацікавлені в молоді, особливо в розумній молоді, яка може далі розвиватися. Старшим людям важче прищепити культуру компанії, їх важче зламати, а молодь дуже швидко вчиться. Студенти, які стараються і чогось прагнуть, справді можуть отримати хорошу роботу", - підсумовує Наталія Маціпура.
За її прогнозом, тенденція залучення молоді до роботи лише розвиватиметься.
Однак наразі, згідно з офіційною статистикою, 18,8% українців віком від 15 до 24 років не навчаються і не працюють, а безробіття серед молодих людей в 2,3 рази перевищує цей показник серед дорослого населення України.
За матеріалами: http://www.bbc.co.uk/
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6121
4847
126
1
122
0
143
8
132
2
132
0
140
15
140
1
120
0
127
4
125
1
131
0
131
5
134
9
130
2
288
130
119
0
126
0
189
32
126
1
123
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Кропивницьку складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 14000 грн.
Jobs.kr.ua
- 8022 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...