До 2020 року світ стикнеться з дефіцитом висококваліфікованих співробітників

До 2020 року світ стикнеться з дефіцитом висококваліфікованих співробітників в розмірі 40 млн осіб, прогнозує McKinsey Global Institute. Це створить проблеми не лише компаніям, зайнятим високотехнологічним виробництвом, але і всій світовій економіці - через неможливість збільшувати продуктивність праці темпи її зростання сповільняться.

Аналітики McKinsey проаналізували дані більш ніж по 70 країнах, на які припадає 96% світового ВВП і 87% населення планети, щоб спрогнозувати, як буде розвиватися глобальний ринок праці до 2030 року. За останні 30 років, коли сформувався глобальний ринок праці, чисельність зайнятих у світовій економіці зросла на 1,1 млрд людей - головним чином за рахунок країн, що розвиваються. Причому їх громадяни забезпечили 40% загального зростання трудових ресурсів і в розвинених країнах. Протягом усього цього часу зростала значимість кваліфікації співробітників, яким усе частіше потрібна вища освіта.

За прогнозом аналітиків McKinsey, до 2030 року загальна чисельність зайнятих у світовій економіці зросте до 3,5 млрд осіб. При цьому все більше буде падати попит на некваліфіковану працю та працівників з освітою не вище за шкільну. А ось висококваліфіковані кадри, які можуть похвалитися вищою освітою, будуть у дефіциті - вже до 2020 року попит на них буде перевищувати пропозицію на 40 млн осіб. Найбільш гостро відчуватиметься дефіцит кваліфікованих співробітників інженерно-технічних спеціальностей у високотехнологічному виробництві типу аерокосмічної продукції.

McKinsey праві щодо того, що в найближчі 10-20 років буде тенденція до дефіциту гарних фахівців. Однак паралельно відбуватимуться й інші процеси - заміна кваліфікованих фахівців машинами, прагнення до економії їхньої праці, яка буде коштувати дорого", - сказав РБК daily професор Лондонської школи економіки Річард Джекман. За його словами, поточний дефіцит пов'язаний з тим, що близько 20 років тому висококваліфікованих фахівців було занадто багато, що призвело до зниження числа університетів і скорочення різниці в зарплаті між низько-та висококваліфікованими співробітниками.

Майбутній дефіцит кваліфікованих кадрів буде розподілений нерівномірно. Найгостріше брак висококласних фахівців буде відчуватися в Китаї. До 2020 року економіці країни буде потрібно в цілому 140 млн подібних кадрів. Але для того, щоб покрити цей попит, КНР буде не вистачати близько 22 млн осіб - економіка країни розвивається настільки швидко, що місцеві університети просто не встигають підготувати потрібну кількість фахівців. Проте згодом цей дефіцит почне стримувати економічне зростання.

З дефіцитом висококласних фахівців стикнуться і розвинені країни Європи, США й Японія, у розпорядженні яких буде на 18 млн осіб менше, ніж потрібно. Однак там дефіцит добре підготовлених співробітників пов'язаний у першу чергу з демографічними тенденціями - освічена молодь не може повністю замінити зростаючу кількість досвідчених фахівців, які виходять на пенсію.

http://trud.gov.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад