Металургія відняла багатство у жінок і "заразила" війною чоловіків
З винаходом інструментів і зброї чоловіки починають витісняти жінок з "важких" видів роботи.
Група американських археологів з інституту Огайо, США вивчили останки 174 представників раннього неоліту і бронзового століття в Центральній Європі. Результати опубліковані в журналі PLOS One.
Дослідження охоплює чотири періоди: ранній неоліт (6000-5500 років до нашої ери), середній неоліт (5400-4600 років до нашої ери), ранню бронзу (2300-1450 років до нашої ери) і залізний вік (850 років до нашої ери - 100 років нашої ери). Географія включає Сербію, Чехію, Словаччину, Богемію, Моравію, Угорщину, Південну Австрію і південно-західну Німеччину.
Дослідники зосередилися на вивченні трьох груп металевих предметів. Перша група пов'язана з землеробством (плуги, мотики, серпи, коси, лопати, жорна). Друга група включає предмети, необхідні для підготовки та розчищення земельних угідь і металургії (сокири, тесла, молотки для подрібнення породи). Третя група - зброя (луки, стріли, кинджали, алебарди, мечі та списи). Також в аналіз включалися залишки кераміки, кам'яних знарядь, кремнієвих серпів, палиць для копання, виробів з кістки, шкіри, одягу з вовни та льону.
Археологи вивчили верхню будову скелетів чоловіків і жінок, ліву і праву плечову асиметрію, окістя. Результати дозволили відновити механіку рухів при виконанні різних робіт в сільському господарстві (перемелювання пшениці, кукурудзи).
Порівняння двох італійських селищ періоду неоліту (6000-5500 до нашої ери) і мідного віку (~ 2600-2400 років до нашої ери) показало помітну праву плечову асиметрію в залізному столітті у чоловіків, пов'язану із застосуванням зброї, і симетрію у жінок, зайнятих в переробці зерна. Навантаження на верхню мускулатуру і відділи хребта починає збільшуватися у чоловіків з винаходом плуга. Поступово чоловіки витісняють жінок з "важких" видів роботи. Обробка вовни і льону, ткацтво, виробництво керамічних предметів "перекочовують" в руки жінок.
В період неоліту такої разючої відмінності між чоловіками і жінками виявлено не було. Воно почало з'являтися у міру оволодіння металургією.
Війна була важливою частиною культури залізного віку в Центральній Європі. Різноманітність зброї при похованнях кельтських і скіфських чоловіків також дозволяє судити про високу соціальну стратифікацію та особливості ієрархії влади. Поховані воєначальники представляли соціальну верхівку. Жінки отримували високе положення в суспільстві тільки завдяки й у зв'язку зі статусом чоловіків-родичів.
Через зростання популяцій більше людей почали жити разом, і необхідність співпрацювати і вчитися в інших висунула на передній план поступливість і знижену агресію, пояснюють вчені. Нерідко така поведінка пов'язують з розвитком альтруїзму і самопожертвою.
- Доісторичні люди почали жити ближче один до одного, а для передачі нових технологій, вони повинні були стати терпимими один до одного. Ключем до нашого успіху є саме здатність до співпраці, здатність ладнати і вчитися один у одного, - каже Роберт Чейрі.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6111
4847
126
1
122
0
143
8
132
2
132
0
140
15
140
1
120
0
127
4
125
1
131
0
131
5
134
9
130
2
288
130
119
0
126
0
189
32
126
1
123
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Кропивницьку складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 20250 грн.
Jobs.kr.ua
- 8022 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...