Легкий голод додає фахівцям впевненості в собі

Згідно з результатами їхнього дослідження, легкий голод додає впевненості і необхідної вимогливості, допомагає ставити перед собою високі цілі і досягати їх, пише The Wall Street Journal. Фахівці готові активніше сперечатися та відстоювати свої права.
Ще Стів Джобс, виступаючи перед випускниками Стенфордського університету в 2005 році, сказав їм у своїй промові: "Залишайтеся голодними. Залишайтеся безрозсудними". (В оригіналі: "Stay hungry. Stay foolish".) Дослідники, можна сказати, знайшли наукове обґрунтування його поради. Втім, варто зауважити, що у цього методу є "побічні ефекти": голодні співробітники - джерело проблем і розбіжностей в офісі. На думку дослідників, фахівці, які не поїли вчасно, з найменшою вірогідністю будуть налаштовані на спільну роботу, навряд чи стануть допомагати один одному, а також вибачатися за припущені помилки. Крім того, їхня вимогливість може стати навіть зайвою - "і вони будуть дратувати всіх", говорить професор Школи Трудових відносин при Корнельському університеті Емілі Зітек. "Важливо, щоб в офісі не було голодних співробітників", - підкреслює вона.
Емілі Зітек в співавторстві з Олександром Джорданом з Дартмутського коледжу провела два дослідження, щоб перевірити взаємозв'язок між почуттям голоду, упевненістю в собі і готовністю сперечатися та відстоювати свої права. В ході першого дослідження вони розглянули поведінку 103 студентів Корнелльского університету (на вході і на виході з їдальні). Ті студенти, які не обідали, були більш схильні погоджуватися з твердженнями на кшталт: "Я думаю, що заслуговую більшого, ніж інші" і "Думаю, що все має йти по-моєму". Втім, голодні студенти рідше погоджувалися додатково допомогти вченим з дослідженням, ніж ті, хто добре пообідав (60% проти 78%).
У другому експерименті брали участь 213 студентів. Одна група перебувала в приміщенні, де розігрівалася заморожена піца. У приміщенні, де знаходилася інша група, запахи їжі були відсутні. Далі відбувалась співбесіда, і ті студенти, які відчували запахи їжі, були більш впевнені в собі і вимогливі, ніж ті, хто знаходився в "нейтральному" приміщенні. Дослідники дійшли висновку, що апетит і голод допомагають сфокусуватися на собі, заглянути в себе.
"Пріоритетними стають речі, які покращують самопочуття. Коли вони будуть задоволені, то людина може звернутися до виконання інших потреб - таких, як, наприклад, соціальні взаємодії", - стверджує Емілі Зітек.
У кожної людини, додає вона, є свій рівень впевненості в собі, свої вимоги до оточуючих (вони виходять з попереднього досвіду індивіда, особливостей особистості). Але вони можуть і змінюватися в залежності від низки факторів - думок, переживань (наприклад, про те, що з людиною обійшлися несправедливо) і навіть, як з'ясували дослідники, споживання їжі.
В якості негативних наслідків такого стихійного підвищення впевненості в собі і вимогливості вчені виділили, серед іншого, зниження задоволеності роботою і конфлікти з керівництвом. Люди більш схильні до впливу зовнішніх факторів, а також вважають, що менеджер оцінює їх завідомо погано, згідно з дослідженням I Need Food and I Deserve a Raise: People Feel More Entitled When Hungry, яке буде представлено на засіданні Academy of Management в наступному місяці.
Деякі керівники вважають, що бонуси у вигляді безкоштовної їжі (особливо в технічних компаніях) не завжди йдуть на користь. Але виходить, що вони підвищують лояльність співробітників і знижують кількість суперечок в команді.

www.rb.ru

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад