Міністерство соціальної політики готує заходи з активізації зайнятості населення
Надавати жінкам, які перебувають у декреті, ваучер на підвищення кваліфікації, а безробітним - компенсацію ставок за кредитами на створення бізнесу. Ці норми збільшать державні витрати без гарантії ефективного витрачання коштів, відзначають експерти.
Стимулюючих працевлаштування норм у законі «Про зайнятість населення», який вступив в дію у 2013 році, виявилося недостатньо, тому в Міністерстві соціальної політики почали підготовку нових ініціатив щодо активізації ринку праці. Як розповіли «Комерсантъ» у прес-службі відомства, жінки, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, зможуть отримати ваучер для підвищення кваліфікації або отримання нової професії. Зараз такий механізм працює лише для громадян старше 45 років, які мають трудовий стаж більше 15 років. Вартість ваучера обмежена 10 прожитковими мінімумами (ПМ; 11,47 тис. грн.). За даними Держслужби зайнятості, на 1 жовтня цією можливістю скористалися понад 15 тис. осіб, з яких 8 тис. були безробітними. Приблизний обсяг фінансування цього заходу з Фонду страхування на випадок безробіття склав більше 170 млн. грн., відзначають у службі.
Скільки планується витратити на ваучери для матерів, у Мінсоцполітики не сказали, пославшись на те, що ініціативи ще узгоджуються в уряді. Враховуючи, що за сім місяців на обліку в службі зайнятості перебувало понад 70 тис. безробітних жінок з дітьми молодше шести років, їм може знадобитися 150 млн грн. «В ініціативі не прописано, чи є обмеження на отримання ваучера - чи повинна жінка стояти на обліку, або ваучером можуть скористатися всі мами в декреті, - говорить провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. - За підсумками 2012 року в декреті були 1,5 млн. жінок, і що відбудеться, якщо всі вони захочуть отримати ваучер?». Крім того, в декреті можуть бути не тільки жінки, а й чоловіки. Пані Ткаченко вважає цей механізм неефективним - немає гарантії, що після проходження навчання жінка працюватиме за отриманою спеціальністю. «Держава витрачається, але натомість нічого не вимагає, законодавство взагалі не зобов'язує кого-небудь працювати», - пояснює вона. «У випадку з навчанням безробітного ніхто не перевірить, чи працює він після навчання», - попереджає директор департаменту розвитку соціального страхування Федерації роботодавців Юрій Кузовий.
Одночасно Мінсоцполітики розширить перелік пільг для роботодавців. Якщо бізнес працевлаштовує жінку, яка вийшла з декрету, то за рік її роботи він отримає компенсацію частини виплаченої зарплати у розмірі 12 ПМ (13,76 тис. грн.). Якщо компанія створить умови для дистанційної роботи матері, роботодавець буде отримувати з держбюджету компенсацію в розмірі мінімального єдиного внеску (ЄСВ; до 1 грудня - 398 грн.) до моменту досягнення дитиною трьох років. Право матері на отримання допомоги по догляду за дитиною буде збережено. У прес-службі Мінсоцполітики відзначають, що дистанційні умови дозволять знизити витрати на створення робочого місця: «Такі умови праці цікаві людям з обмеженими фізичними можливостями, а також тим, хто доглядає за хворими, інвалідами».
Другий блок ініціатив передбачає збільшення кількості пільг для підприємств, які працевлаштовують молодь на перше робоче місце та інвалідів. Якщо зараз роботодавці мають право на компенсацію частини ЄСВ, то уряд пропонує додаткову дотацію у розмірі 12 ПМ. Щорічно на обліку в службі зайнятості перебуває до 40 тис. інвалідів і до 100 тис. випускників університетів, технікумів і шкіл. За січень - жовтень на нові робочі місця з компенсацією частини ЄСВ було працевлаштовано 4,6 тис. осіб. «По першому робочому місцю я б не розширювала пільги, тим більше, що молоді надана можливість стажування», - вважає Лідія Ткаченко. Вона попереджає, що немає гарантій збереження такого робочого місця.
Безробітним, які захочуть відкрити власну справу, обіцяють кредити держбанків в розмірі до 50 тис. грн. Фонд з безробіття повністю компенсує відсоткові ставки по них. При працевлаштуванні «довгострокового безробітного» (що шукає роботу більше 120 днів) буде виданий пільговий кредит на два роки. Однак цей кредит буде актуальний тільки для діючого бізнесу. «Банки не дадуть кредит під початковий проект, адже запорукою має бути фінансовий актив або майно, - відзначає Юрій Кузовий. - Які саме проекти на 50 тис. грн. увазі міністерство, я не знаю, - цього вистачить тільки шевську крамницю відкрити». Лідія Ткаченко попереджає, що малий бізнес - вразлива сфера, яка несе в собі великі ризики. «Бізнес відкрити легко, а закрити дуже складно - до декількох років. А поки не закриєш, то знову стати на облік в службу зайнятості неможливо», - говорить вона.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6111
4847
126
1
122
0
143
8
132
2
132
0
140
15
140
1
120
0
127
4
125
1
131
0
131
5
134
9
130
2
288
130
119
0
126
0
189
32
126
1
123
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Кропивницьку складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 20250 грн.
Jobs.kr.ua
- 8022 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...